Maria Kaaroud

Pierwsze Kroki

W mojej rodzinie muzykowaliśmy odkąd pamiętam 🙂 Tata grał na gitarze, mama na pianinie. Śpiewaliśmy razem często w różnych rodzinnych kontekstach. Było to dla mnie naturalne. Gdy miałam kilka lat dziadkowie zabrali mnie do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, wtedy zakochałam się w tym miejscu.
Jestem absolwentką szkoły muzycznej I stopnia w klasie gitary. Skończyłam też muzykologię stosowaną w Instytucie Muzykologii na UW. Mam również specjalizację pedagogiczną. Przez wiele lat związana byłam z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, najpierw śpiewając w chórze dziecięco-młodzieżowym Alla Polacca, a następnie pracując w dziale promocji teatru.
Muzykologia to bardzo trudny kierunek studiów. Jednak gdybym miała wybierać jeszcze raz co chcę studiować, nie zamieniłabym go na nic innego. Miałam możliwość zdobywać wiedzę o muzyce, jej historii, estetyce, gatunkach i stylach muzycznych, etnomuzykologii i antropologii. Godzinami przygotowywałam się do sprawdzianów słuchowych – z szerokiej literatury muzycznej. Wiedza ta pomaga mi teraz wybierać do słuchania na naszych zajęciach niezwykle wartościowe i czasem może mniej znane utwory muzyczne.
Na studiach też między innymi w ramach zajęć miałam możliwość nauki gry na gamelanie jawajskim, to było niezwykłe doświadczenie poznawać w praktyce muzykę tak odległego kraju jak Indonezja.
Śpiewałam wiele lat w różnych chórach i muzyka zawsze była moją pasją. Cudownie jest obserwować radość z muzykowania u dzieci! Najpierw nieśmiałe próby, a potem już coraz pewniejsze pierwsze, drugie kroki… Zajęcia z dziećmi są moim hobby i przynoszą mi dużo satysfakcji. Cieszę się, że na zajęciach muzykujemy, uczymy się razem przez zabawę, a ja mogę od nich trochę zaczerpnąć z ich dziecięcego entuzjazmu i żywiołowej energii.