Olena Ilnytska

Pianino

Od najmłodszych lat interesuję się muzyką, fortepianem. Pamiętam, że będąc jeszcze w przedszkolu, z zainteresowaniem podchodziłam do instrumentu i próbowałam coś grać póki wychowawczyni mi pozwalała. Później zaczęłam chodzić do szkoły muzycznej i poznawać tajemnice tego instrumentu. Zamiłowanie do grania wyznaczyło moją drogę życiową. Najpierw studiowałam w Kolegium muzycznym, później na Akademii muzycznej, a teraz jestem nauczycielem fortepianu. Kiedy widzę zapał w oczach dziecka i radość z tego jaką muzykę tworzymy na lekcji to daje mi największą satysfakcję. Szczerze wierzę, że muzyka zmienia ludzi i otwiera w ich sercach to, co najlepsze…

Urodziłam się na Ukrainie w mieście Dubno. Od 2000 roku uczęszczałam do Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Lysenka w Dubnie, w której rozpoczęłam naukę gry na fortepianie. Często brałam udział na konkursach pianistycznych. Wygrywałam liczne nagrody jako pianistka. Od 2006 roku kontynuowałam naukę w Szkole Muzycznej II st. przy Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym w Równem na kierunku „Sztuka Muzyczna”, który ukończyłam z wyróżnieniem w 2010 roku zdobywając kwalifikacje: wykładowca muzyki fortepianowej, koncertmistrz, artysta zespołu.

W 2010 r. rozpoczęłam studia pianistyczne na Wydziale Instrumentalno -Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, gdzie kształciłam się pod kierunkiem prof. Ludmiły Kasjanenko. Zrealizowałam także dodatkową specjalność nauczycielską: kameralistyka pod kierunkiem prof. Reginy Michalak. Kształciła się także pod kierunkiem prof. L. Kota.

W 2015 r. uzyskałam tytuł magistra sztuki z oceną celującą w dyplomie. W trakcie studiów uczestniczyłam w wielu przedsięwzięciach artystycznych, takich jak koncerty, audycje, seminaria i inne. Występowałam w roli solistki, akompaniatorki i w zespołach kameralnych, podczas imprez kulturalnych, związanych z uczelnią, ale także ze szkołą muzyczną, Ratuszem, czy Pałacem Branickich. Brałam udział w licznych kursach i seminariach, prowadzonych przez wybitnych pianistów i kameralistów, takich jak Kevin Kenner, Jacek Tosik, Roberto Trainini, Tomasz Tomaszewski, Stanisław Kuk, Wiesław Rekucki, Azis Kortel, „Kwartet Wilanów”, Karol Radziwonowicz.  W 2014 r. uczestniczyłam w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w składzie tria fortepianowego „Aurea”.

W kwietniu 2014 roku w składzie tria fortepianowego „Aurea” dostałam I nagrodę na II Mistrzowskim Międzynarodowym Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Centrum Promocji Kultury w Warszawie w kategorii Kameralistyka. W roku 2012 zaczęłam działalność pedagogiczną. W 2015 roku zdobyłam stopień nauczyciela kontraktowego.