Sonia Kusiak

Pierwsze Kroki, flet

Urodziłam się w Łodzi i to właśnie tam zaczęła się moja przygoda z muzyką. Jestem absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. UMFC dr hab. Urszuli Janik. W latach 2015-2016 byłam członkiem akademii Sinfonia Varsovia, gdzie kształciłam swoje orkiestrowe umiejętności pod kierunkiem Andrzeja Krzyżanowskiego na flecie poprzecznym oraz Hanny Turonek na flecie piccolo. Także w tych latach byłam flecistką w Polskiej Orkiestry Radiowej z którą jako członek orkiestry nagrywałam płyty oraz zajmowałam się prawykonaniem utworów.

Sztukę gry na flecie doskonaliłam, biorąc aktywny udział w kursach i warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych flecistów takich jak: Carlo Jans, Łukasz Długosz, Janos Balint, Davide Formisano, Filip Benoit, Carlos Bruneel, Jean-Michael Tanguy, Patrick Gallois.

Jestem laureatką konkursów w kraju i za granicą, gdzie między innymi zdobyłam pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną Dyrektora Polskiego Instytutu muzycznego na I Ogólnopolskim Konkursie Il flauto Ricercato, III nagrodę oraz nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi na VIII Festiwalu Fletowym w Sieradzu, II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Friedricha Kuhlaua w Uelzen. Dwukrotnie zdobyłam stypendium Ministra Kultury Luksemburga, aby móc poszerzać swoją wiedzę i kształcić umiejętności gry na flecie podczas międzynarodowego Forum for Flute and Piano w Diekirch. Jestem także stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2014/2015.

Jako początkujący muzyk orkiestrowy brałam udział w młodzieżowym projekcie orkiestrowym International Lutosławski Youth Orchestra w Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz w projekcie teatralno- orkiestrowym „Krakowiacy i Górale” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Współpracowałam z wieloma orkiestrami przy projektach orkiestrowych w kraju i za granicą w tym z: Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Filharmonią w Szczecinie, Filharmonią Zielonogórską, Polish Cameratą.

Jako solistka wystąpiłam z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, Orkiestrą Akademicką im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Filharmonii Łódzkiej, z kwartetem Prima Vista w ramach nagrody zdobytej na Międzynarodowym Konkursie Il Flauto Ricercato, a także ze szkolną orkiestrą I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi jako wyróżniona dyplomantka. Od roku 2017 jestem flecistką w Filharmonii Kaliskiej.