Metoda Colourstrings

METODA COLOURSTRINGS

“Muzyka to podróż do czarodziejskiego świata muzycznych kolorów. Przewodnikiem po tej magicznej krainie jest nauczyciel”
– Geza Szilvay, twórca metody Colourstrings.

 

Metoda Colourstrings to przede wszystkim indywidualne podejście do dziecka, podążanie za jego predyspozycjami i wykorzystywanie jego zainteresowań. Wyobraźmy sobie 7-letniego chłopca, który jest wielkim fanem Gwiezdnych Wojen i właśnie rozpoczyna naukę gry na pianinie. Przychodząc na pierwszą lekcję, marzy o tym, by zagrać „Marsz imperialny”. Jednak gdybyśmy dali mu nawet najprostsze nuty do tego utworu, zdecydowanie użylibyśmy wtedy ciemnej strony mocy. A tak nie chcemy robić. Dziecku trzeba wytłumaczyć, że naukę gry zaczyna się od podstaw teoretycznych i prostych utworów. I w tym momencie wprowadzamy naszą metodę… Mówimy dziecku, że jako muzykujący Rycerz Jedi musi przejść przez trzy etapy nauki, które są odzwierciedleniem pewnych poziomów trudności. Pierwszym etapem nauki utworu jest gra prawą ręką – nazywamy ją poziomem Luke’a Skywalker’a. Gdy dziecko opanuje grę lewą ręką, osiąga poziom Obi-Wana Kenobiego. Kolejnym etapem jest zagranie utworu dwoma rękoma. Wtedy uczeń jest już na poziomie Mistrza Yody.

Colourstrings to kreatywne metody, które angażują wiele zmysłów. Za pomocą zabaw, symboli, kolorów i obrazów tłumaczymy dziecku często skomplikowane pojęcia. Ponadto chcemy by nauka muzyki była całym pakietem, w którym jest nie tylko technika, słuch muzyczny i rozumienie teorii, ale przede wszystkim muzyczna wrażliwość. Metoda Colourstrings to połączenie dobrej zabawy z równorzędnym kształceniem słuchu, melodyki i rytmu. Nauczyciele Colourstrings od początku wspierają uczniów i rodziców w stworzeniu dobrych nawyków przydatnych później w nauce.

Szkoły Colourstrings zapraszają do udziału w koncertach i proponują dzieciom piękną muzykę do słuchania. Uczniowie nie są egzaminowani, ale mają wiele okazji, aby wykazać się swoimi zdolnościami na szkolnych koncertach, bądź w kameralnych zespołach tworzonych przez szkołę. Metoda Colourstrings została opracowana przez węgierskiego skrzypka i pedagoga dr Geza Szilvay’a, pracującego w Helsinkach, w oparciu o pryncypia znanego metodyka Zoltana Kodaly’a.

Więcej o Colourstrings można poczytać na stronach: www.colourstrings.fi i www.colourstrings.co.uk